Rammstein Made in Germany Rammstein Mein Land Rammstein Liebe Ist Für Alle Da Rammstein Liebe Ist Für Alle Da
Rammstein CDON.COM:issa

Kirjoittaja Aihe: KUVAN LINKITTÄMINEN KUVAPANKISTA FOORUMIIN.  (Luettu 2314 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa SchwarzeFee

  • Ylläpitäjä
  • Veteraani
  • *****
  • Viestejä: 3417
  • Sukupuoli: Mies
  • Böse Miene, Gutes Spiel.
    • www.RAMMSTEIN-HQ.com
KUVAN LINKITTÄMINEN KUVAPANKISTA FOORUMIIN.
« : 10.05.07 - klo:12:07 »
Kuvan linkittäminen kuvapankista foorumiin:

Kuvapankki on yleensä ilmainen palvelu, johon kuka tahansa voi tallentaa kuvia. Tämä on erittäin hyödyllinen esimerkiksi jos liitteen maksimikoko 512kt ylittyy. Tässä esimerkki miten saat kuvasi tallennettua kotimaiseen Aijaa.com:iin:

1. Etusivulla ollessasi paina "Selaa" nappulaa. Etsi haluamasi tiedosto ja paina "Avaa". Nyt liitekenttään ilmestyy valitsemasi tiedoston osoite.

2. Jos haluat muuttaa kuvan kokoa, valitse haluamasi koko "Skaalaa kuva" -valikosta. Sopiva koko foorumiin linkitetyille kuville on n. 640px. Tämä ei tietenkään ole pakollista

3. Jos haluat antaa kuvallesi jonkin kuvaksen, kirjoita "Kuvaus" -kenttään haluamasi teksti. Voit myös sallia kuvan kommentoinnin halutessasi. Tämäkään ei ole pakollista. Tässä vaiheessa sivu näyttää jotakuinkin tältä: Kuva.

4. Paina "Lataa". Kuvan lataus palvelimelle saattaa kestää hieman, riippuen kuvan koosta. Tässä vaiheessa tilanne näyttää tältä: Kuva.

5. Nyt sinun pitää kopioida kuvan linkittämiseen tarvittava koodi viestiisi. Jos haluat, että viestissäsi näkyy pieni esikatselukuva kuvastasi, kopioi kohta "HTML". Helpoin tapa on kopioida pelkkä kuvan osoite viestiin (URL), jolloin viestissäsi näkyy pelkkä linkki kuvaan.

6. Kopioituasi haluamasi koodin viestiisi, lähetä viesti aivan normaalisti.


-Aijaa.com säilyttää kuvia vähintään yhden kuukauden. Suurin sallittu koko kuville on 2mt, sallitut tiedostoformaatit ovat JPG,PNG ja GIF.
« Viimeksi muokattu: 08.11.07 - klo:22:42 kirjoittanut SchwarzeFee »